STřEDA 10. 3. 2010
Noen Extraliga juniorů
1 : 8

(1:1, 0:4, 0:3)

První utkání play off zvládli junioři na výbornou, když rozdrtli Kometu 8:1 a vedou v sérii 1:0. V utkání se předvedl především Lukáš Mičulka, který v tomto utkání zaznamenal hattrick. Vyřazovací boje se přesouvají do Třince, kde se v pátek sehraje další utkání, případně v sobotu třetí.

Branky a nahrávky: 8. Štěpánek (Štindl) - 3. Mičulka (Marosz), 26. Mičulka (Marosz, Toman), 28. Mičulka, 36. Rapač (Špaček), 38. Toman (Roupec), 43. Bajtek (Kania), 46. Měrka (Böhm), 55. Palička (Rufer). Rozhodčí: Blecha. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 95. Střely na branku: 33:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:8.

Matoušek (od 38. do 55. min. Šenk) - Štindl, Sova, Zítka, Vozdecký, Lysoň, Svoboda - Štěpánek, Hnilička, Stehlík (C), Daniška, Komínek, Zemánek, Juráň, Brzobohatý, Popolanský (A), Novotný

Boška - Roupec, Pavlík, Gottwald, Chvostek, Špaček, Toman, Kania - Hegyi (A), Mičulka, Rapač, Bohm, Rufer, Marosz (C), Měrka, Ostřížek, Toman, Bajtek, Palička, Martyčák

První třetina utkání mohla snést ty nejpřísnější parametry, hrál se skvělý hokej, jak se na správné play-off patří. Kometa vlétla i bez některých opor do zápasu velmi aktivně, ale hned od třetí minuty musela dotahovat. Oceláři měli k dispozici přesilovku pět na tři a využili ji bleskově. Svoji listinu přesných zásahů si otevřel po pěkném pasu Marosze Lukáš Mičulka - 0:1. Brno však brzký gól vůbec nepoložil, ba právě naopak. Domácí se tlačili vehementně do útoku. V páte minutě měl po Hniličkově pasu ideální pozici ke střele Zemánek, ale puk prosvištěl jen kolem levé šibenice Boškovy brány. O chvíli později trestuhodně netrefil prázdnou bránu Stehlík a celý sled tutovek zakončilo trestné střílení v sedmé minutě. K němu s postavil Popolanský a ke smůle své, i celého brněnského týmu, trefil jen levou tyč!

Kometa však o svoji vyrovnávací branku ochuzena nebyla a stejně jako v případě Třince využila dvojnásobnou početní výhodu. Petr Štěpánek se prosadil z levé strany a poslal puk mezi Boškovi betony a možná oni on sám netušil, že to bude jediná brněnská branka v tomto zápase - 1:1 Třinec se mohl dostat znovu do vedení v polovině třetiny. Mičulka jel s Maroszem dva jednoho. Tito hráči si vyměnili puk, Marosz chtěl Mičulkovi jeho přihrávku oplatit, jeho pas už však Mičulka nezužitkoval, protože byl tísněn brněnským obráncem. Poslední slovo v první dvacetiminutovce však patřilo domácím. Daniška se dostal na mezikruží k odraženému puku, ještě si ho posunul blíže k levému kruhu, vypálil a Boška vůbec nevěděl, kde má puk, nakonec byl pod jeho betony.

Druhé dějství načal svojí velkou šancí Brzobohatý, který dostal puk na mezikruží a trefil Bošku jen do betonu. Stačilo zvednout puk o něco výše a třinecký brankář by neměl naději. Jenže na kdyby se nehraje a v hokeji to platí dvojnásob. Brno svoje šance nevyužilo, Třinec k této činnosti přistupoval daleko efektivněji. V pětadvacáté minutě se v přesilové hře dostal k puku Lukáš Mičulka a střelou švihem z blízkosti nedal Matouškovi šanci. Trefil se totiž přesně pod břevno - 1:2. A že byl autor druhé třinecké branky evidentně při chuti dokázal o pár chvil později. Třinec vytvořil před brněnskou bránou pořádný zmatek a k odraženému puku se dostal opět Lukáš Mičulka, který prostřelil chumel těl před Matouškem i samotného brankáře. Třetí branka ocelářů a hattrick pro třineckého ostrostřelce - 1:3.

Pro Kometu od této chvíle zápas skončil. Brno totiž naprosto vyhořelo a Třinec pomalu začal přepisovat papírové předpoklady do samtoného utkání. Pro domácí to byla škoda, protože měli zápas solidně rozehraný, ale nedokázali proměnit jasné šance. V šestatřicáté minutě střílel Branislav Rapač z pravého kruhu a puk prošel po ledě kolem bravého betonu Matouška - 1:4. Hosté hráli v naprosté pohodě a Kometu přehrávali, lépe bruslili a Kometu po zbytek zápasu prakticky do ničeho nepustili. Pomyslný hřebíček do rakve přidal v osmatřicáté minutě Jakub Toman a zavdal příčínu ke střídání brankářů v brněnské bráně. Matouška nahradil v brankovišti Šenk - 1:5. Ortel druhé třetiny byl tedy nemilosrdný, čtyři branky v síti Matouška a v podstatě ztráta nadějí na úspěch.

Závěrečná třetina se nesla v duchu, jak velkým rozdílem ve skóre zápas skončí. V úvodu poslední dvacetiminutovky se totiž trefil Filip Bajtek. Kania mu přenechal puk do tandemu, třinecký útočník však nestřílel, ale rozhodl se celou situaci řešit individuálně. Prosmýkl se mezi obránci a zakončil mezi Šenkovy betony - 1:6. O pár okamžiků později se do černého trefil i Svatopluk Měrka, a to už vypadal výsledek pro domácí hodně krutě - 1:7.

Zápas už se v podstatě dohrával, ale Ocelářům to stále nestačilo. Filip Palička tvrdou ranou zužitkoval přesilovku a opět povolal do branky Matouška - 1:8. Brněnský brankář už od svého návratu do brankoviště neinkasoval, i když dobrou možnost měl ještě Měrka, který jel sám na bránu, ale bekhendovým blafákem Matouška nepřekonal. Pak se mohl radovat na chvíli z druhé brněnské branky Komínek, jenže gólu docílil vysokou holí, a tak se gólový stav neměnil.

Třinec tedy udělal první krok k postupu do čtvrtfinále a už v pátek může definitvně rozhodnout o výsledném stavu této série. Brno může v Třinci jen překvapit, favorit je jasný.

Fotografie ze zápasu si můžete prohlédnout zde.

OHLASY TRENÉRŮ

Jiří Juřík (HC Oceláři Třinec): Myslím si, že utkání jsme po všech stránkách zvládli dobře. Brzy jsme vstřelili branku z přesilovky pět na tři, soupeř potom sice srovnal ze stejné situace. Ale pak si myslím, že jsme v těch rozhodujích momentech byli pohotovější a ukázali víc zkušeností, a to o tom rozhodlo.

Vlastimil Kočí: (HC Kometa Brno) Kluci chtěli hrát, první třetinu bylo vidět, že ta touha po vítězství tam byla. V druhé třetině jsme propadli a jasně se ukázala kvalita soupeře. Třinec byl silný na puku a rozhodla hra jeden na jednoho. Třinec byl od druhé třetiny lepší a jasně dominoval, přehrával nás, nutil se do střelby, chodil hodně do protiútoků a zaslouženě vyhrál. A já mu mohu jen gratulovat, že byl lepší než my.